Archive

    

Haziran 7th, 2017

AÖF Yaz Dönemi Laboratuvar Dersleri Nerede Yapılıyor?

Yaz Dönemi Laboratuvar Dersleri yalnızca Anadolu Üniversitesinde yürütülmektedir.

Dersler Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Fen Fakültesi Laboratuvarlarında yapılacaktır. Eskişehir tren istasyonu veya otobüs terminaline ulaştığınızda kampüse gelebilmek için NASIL ULAŞIRIM KILAVUZUNU görüntüleyebilirsiniz.

Mayıs 24th

GZFT Analiz Formu İndir

Anadolu Üniversitesi 2019–2023 Stratejik Planı hazırlık çalışmaları sırasında Üniversitemizin Güçlü‒Zayıf Yönleri ile Fırsatlarının ve Tehditlerinin (GZFT) neler olduğunun belirlenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda Üniversitemiz geneline 2013 yılında uygulanan GZFT analizi sonuçlarının yer aldığı “GZFT Analiz Formu”na https://goo.gl/forms/verNKh4NLyh4fa2g2 adresinden ulaşılabilmektedir.

Mayıs 22nd

Açıköğretim Sistemi Kitap Topluluğu Öykü Yarışması Sonuçlandı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Çevrimiçi Öğrenci Topluluklarından Kitap Topluluğu tarafından düzenlenen “Yaşam Boyu Öğrenim” konulu kısa öykü yarışması sonuçlandı. İlk olma özelliği taşıyan yarışmaya yoğun bir katılım oldu.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminden Sorumlu Rektör Yardımcısı ve Açıköğretim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yücel Güney, "Bu yarışmanın bir ilk olması bizi heyecanlandırdı.

Mayıs 12th

Açık öğretimde puan türü değişti

LYS’ye az bir zaman kaldı. Bu yıl da birtakım yenilikler var. Bazı fakültelere baraj geldi, sınavsız geçiş kaldırıldı, puan türü değişen bölümler oldu. Bir başka yenilik de bu yıl ilk kez açık uçlu sorular sorulacak olması. Uzmanlar, adayları bu değişikliklere dikkat etmesi konusunda uyarıyor.

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) bu yıl 10-11 ve 17-18 Haziran’da yapılacak. Anabilim Eğitim Kurumları’nın rehberlik kadrosu LYS öncesi dikkat edilmesi gerekenler ve sınav sistemindeki değişikliklerle ilgili adayları uyardı. Bu yıl en büyük değişiklik kısa cevaplı soruların sorulacak olması. Bu sorular; cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kâğıdına yazılan ve/veya kodlanan sorulardan oluşacak. Kısa cevaplı sorularda, yanlışlar doğruları götürmeyecek.

LYS’deki açık uçlu soru dağılımı şöyle:

LYS-1 (Matematik): 3

Mayıs 9th

Neden Açıköğretim Sistemi?

Neden mi Açıköğretim Sistemi Tıkla İzle

Açıköğretim Fakültesi,1982 yılında kurulmuş olan ve Uzaktan eğitim metoduyla öğrencilerine hizmet veren, Anadolu üniversitesinin bir fakültesidir. Kendi ikamet ettiği ilde üniversite kazanamayıp farklı illerde okuma imkanı olmayan, hatta örgün olarak üniversite okumaya fırsatı olmayan Türk vatandaşlarının imdadına koşan bir sistemdir Açıköğretim. Tüm Türkiye’de hizmet veren açıköğretim fakültesi, bunun yanı sıra KKTC, Türki Cumhuriyetler ve Batı Avrupa’da da Türk vatandaşlarımıza hizmet sunmaktadır.

Açıköğretim sistemi nasıl işler?

Mayıs 8th

Açık uçlu sorular teste göre daha mı zor?

Açık uçlu sorular bu yıl ilk defa, 10-11 ve 17-18 Haziran’da yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) çıkacak. Tüm LYS’lerde toplamda 15 açık uçlu soru adaylara yöneltilecek. Çoktan seçmeli sorulara göre açık uçlularda şık yer almıyor. Yani doğru cevabı bilmekten başka şansınız yok. Peki, bunlar teste göre daha mı zor? Nasıl bir çalışma tekniği uygulanmalı? Yanıtları, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal veriyor.

ÜST BECERİYİ ÖLÇÜYOR

Mayıs 7th

AÖF açık uçlu sınav hangi sınıf ve derslerde uygulanacak?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 11-(1) maddesinde “Bir dönemde her ders için bir ara sınav ve çoktan seçmeli dönem sonu sınavı gözetimli olarak yüz yüze ve/veya çevrimiçi yapılır. Ara sınav; çoktan seçmeli, açık uçlu, kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirme gibi farklı tip sorular içerebilir. Bununla birlikte dersin özelliğine göre ara sınav; yazılı, sözlü, ödev, uygulama, proje ve benzeri ölçme-değerlendirme araçlarıyla da yapılabilir. Ara ve dönem sonu sınavlarının tarihleri ve uygulama esasları ilgili birim yönetim kurulu tarafından belirlenir ve öğretim yılı başında akademik takvimle birlikte ilan edilir.” denilmektedir.

Mayıs 4th

Açıköğretim Sistemi Engelli Öğrenci Sıkça Sorulan Sorular

1. KAYIT YENİLEME İŞLEMİNİ NASIL YAPARIM?

CEVAP: Kayıt yenileme işlemleri http://aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Kayıt Yenileme linkinden 13 – 24 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Birinci aşamada http://aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Kayıt Yenileme linkinden T.C. kimlik numaranızı Ve şifrenizi girmeniz gerekecektir. İkinci aşamada ders ekle-sil işlemi yaparak alacağınız ve bıraktığınız dersleri belirleyeceksiniz. Üçüncü ve son aşamada ise yaptığınız ders ekle-sil işlemini onaylamanız istenecektir

2. KAYITLARDA DÖNEM ÖĞRETİM GİDERİ VE KATKI PAYI ÖDEYECEK MİYİM?

Açıköğretim Sistemi Engelli Öğrenci Çalıştayı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM SİSTEMİ
ENGELLİ ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI
TARİH: 5 MAYIS 2017 , CUMA

YERİ: ATATÜRK KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ ODA TİYATRO SALONU

09:00-10:00 Saygı Duruşu , İstiklal Marşı
Açıköğretim Tanıtım Film
Açılış konuşmaları - Mevcut Durum
Prof.Dr. Yücel GÜNEY (Rektör Yardımcısı ve AÖF Dekanı)
Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN (Rektör)
Doç.Dr.Zeliha KOÇAK TUFAN (Yükseköğretim Kurulu Üyesi)

10:00-10:20 Çay-Kahve arası

10:20-12:30 Sorunlar ve Çözümler (PANEL)
Prof. Dr.Adnan ÖZCAN (Rektör Yrd.) / ( Moderatör)
Doç. Dr. Muhammet Recep OKUR (AÖF Dekan Yrd.) / (Katılımcı)
Yrd. Doç. Dr. Nejdet KARADAĞ (Katılımcı)
Öğr.Gör.Salih GÜMÜŞ (Merkez Büro Yöneticisi) / (Katılımcı)
Uzm.İbrahim Erdinç ERGÜN(BAUM) / (Katılımcı)

12:30-14:00 Öğle Yemeği (Merkez Yemekhane)

14:00-15:00 Kayıt sürecinden Mezuniyet aşamasına kadar sunulan hizmetler

AÖF ikinci üniversite ön başvuru formu tıkla doldur

NOTLAR:

- Bu sayfada yapılan işlem ön başvurudur. İkinci üniversite kapsamında kesin kayıt değildir!
-İkinci Üniversite kapsamında kayıt tarihlerine ve kayıt ile ilgili detaylı bilgilere bu adresten ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

- Açıköğretim Sistemi Etkileşim Merkezi 0850 200 46 10-19 (10 Hat) ve 444 10 26
- #sor|izle|öğren
- www.facebook.com/AOFAnadolum

AÖF ikinci üniversite ön başvuru formu tıkla doldur

Mayıs 3rd

Açıköğretim Güncel kitap listesi Yayımlandı

Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi kitaplarıyla ilgili güncel açıklamalar ekte belirtilmiştir. Kitap ihtiyacını belirlerken kitaplarla ilgili açıklamaları dikkate alarak e-yaygın kitap ihtiyaç modülü üzerinden sisteme girişini yapınız.

Kitaplarla ilgili

0312 413 2189

0312 413 2190

0312 413 2187 numaralardan bilgi alabilirsiniz.

Güncel kitap listesi için tıklayınız.

Nisan 24th

OBP nasıl hesaplanır?

YGS bitti. Sınav heyecanını atlatan adaylar sonuçlarını öğrendi. Şimdi sıralamadaki yerlerini korumak ya da yükseltmek hedefiyle Lisans Yerleştirme Sınavları için çalışıyorlar. Uzmanlar, bu hazırlıklar sırasında okul başarısının da ihmal edilmemesi gerektiğini söylüyor, çünkü yüksek gelen diploma notu sizi aynı puanı aldığınız bir aday karşısında daha da yukarıya çıkaracak.

Nisan 22nd

Arçelik-Anadolu Üniversitesi Yan Sanayi İnovasyon Programı

Arçelik ile Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen, "Arçelik-Anadolu Üniversitesi Yan Sanayi İnovasyon Programı" çerçevesinde atölye çalışması yapıldı.

- Arçelik A.Ş ile Anadolu Üniversitesi (AÜ) Ar-Ge ve İnovasyon Koordinasyon Merkezi (ARİNKOM) Teknoloji Transfer Ofisi iş birliğiyle, yan sanayi kuruluşlarının inovasyon yeteneklerinin güçlendirilmesi ve "Araştırmacı-Arçelik-Yan Sanayi" üçgeninde proje geliştirilmesi amacıyla, "Arçelik-Anadolu Üniversitesi Yan Sanayi İnovasyon Programı" kapsamında atölye çalışması gerçekleştirildi.

Arçelik A.Ş'den yapılan açıklamaya göre, Arçelik Garage'da düzenlenen etkinliğe, AÜ akademisyenleri, Arçelik A.Ş Ar-Ge çalışanları ve yetkilileri, ARİNKOM Teknoloji Transfer Ofisi ekibi ve Arçelik yan sanayi kuruluşları temsilcileri katıldı.

Açıköğretim Vize Sınav Tarihleri Çakışıyor mu?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ile Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakülteleri Vize Sınavları Çakışıyor. İki üniversiteden de öğrencilerin taleplerine olumsuz cevap verildi. Sınav tarihleri neden değiştirilmiyor.

16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen Anayasa değişikliği halkoylamasından dolayı Açıköğretim Fakülteleri sınav tarihlerini değiştirmişler ve hatta aynı tarihlerde sınavları yapılacağı ortaya çıkmıştı. İki üniversitede de Açıköğretim Fakültelerinde eğitim alan öğrenciler neden bile bile mağdur ediliyor.Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi(AÖF) ile Erzurum Atatürk Üniversitesi  Açıköğretim Fakültesi (ATA-AÖF) 2017 yılı Bahar dönemi vize sınavları aynı tarihlerde yapılacak. Her iki üniversitede okuyan öğrenciler göz göre göre mağdur ediliyorlar.

Nisan 19th

Yüksekokuldan fakülteye dönüştürülen bölümlere YGS ile öğrenci alınmıyor mu?

YÖK, "Düzenleme, yüksekokuldan fakülteye dönüşen sadece perfüzyon ve antrenörlük eğitimi programlarına ilişkindir" açıklamasında bulundu.

ÖSYM bu sabah resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yayımlayarak 2017-ÖSYS puan türlerinde değişikliğe gidildiğini duyurdu.

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, ÖSYS klavuzunda merkezi yerleştirmede YGS puanı ile öğrenci alacağı duyurulan ancak sonradan yüksekokuldan, fakülteye dönüştürülen programlara, LYS puanı ile öğrenci alınmasına karar verildi.
ÖSYM’den açıklama

ÖSYM’den yapılan açıklama şöyle: